Ayakkabı Kullanım Kılavuzu

 

 1. Hakiki Deri Ayakkabı alındıktan sonraki ilk kullanımlarda uzun süreli olarak kullanılmamalıdır. Ayakkabınızı ilk gün 3 saatten fazla olmayacak şekilde ve 2 gün aralıklarla giymenizi tavsiye ederiz. Bu sayede Hakiki Deri Ayakkabının ayağınızın şeklini almasını sağlayarak daha rahat bir kullanım elde edebilirsiniz.
 2. Ayakkabı ilk kez deneniyor ise sağ ve sol çiftlerinin birlikte giyilmesini tavsiye ederiz. Bu sayede ayakkabının ayak yapınıza uygunluğunu daha rahat anlayabilirsiniz.
 3. Hakiki Deri Ayakkabılar oda ısısında muhafaza edilmelidir. Rutubetli ortamlarda uzun süre bekletilmemelidir. Nemli ve ıslak ayakkabılar güneşe maruz bırakılmadan oda ısısında kurutulmalıdır.
 4. Ayakkabı çamaşır makinesinde veya elde kesinlikle yıkanmamalıdır. Hafif nemli bir bez yardımı ile temizlenmesini tavsiye ederiz. Hakiki Deri Ayakkabı bakım kitlerinde bulunan renksiz deri yenileyici spreyler kullanılması kullanım ömrünü arttırmaktadır.
 5. Süet ve nubuk ayakkabıların temizliği ise ince fırça ve ayakkabı silgisi yardımı ile yapılmalıdır. Silikon spreyler kullanılmamalıdır.
 6. Ayakkabınızın şeklinin uzun süre korunması için kalıba koyarak muhafaza ediniz.
 7. Uzun süreli kullanımlardan sonra 1 gün kullanıma ara verilerek deri yapısının nefes almasının sağlanmasını tavsiye ederiz.
 8. Sıcak havalarda ya da ayakkabının uzun süreli giyildiği durumlarda terleme sonucu oluşan lekeler üretim hatasından kaynaklanmamaktadır. Düzenli bakım yapılarak, oluşan bu lekeler giderilebilmektedir ve oluşması engellenebilmektedir.
 9. Hakiki deri ayakkabıların yüzeyinde kullanıma bağlı çiziklerin oluşması normaldir. Çiziklerin oluşmasını engellemek için bakımlarının düzenli olarak yapılmasını tavsiye etmekteyiz.
 10. Ayakkabınız bağcıklı ise, bağcıkların hepsini açarak giymenizi tavsiye ederiz. Özellikle bağcıksız ayakkabılar giyilirken ayakkabının arka kısmında oluşacak yıpranmaları engellemek için çekecek kullanılmalıdır.
 11. Üstü el dikişli ayakkabılarda dikiş yerlerinden yoğun su ile temasında su alması doğaldır. Dolayısıyla yağışlı havalarda “su geçirmez” özelliği belirtilmemiş ise giyilmemesi tavsiye edilir.
 12. Deri doğal bir ürün olması sebebiyle nefes almaktadır ve natürel bir esnekliğe sahiptir. Hakiki Deri ayakkabıların yüzeyinde rastlanabilen küçük benekler üretim hatası olmayıp, ayakkabının gerçek ve doğal deriden yapıldığını göstermektedir.
 13. Ayakkabınızın belirli aralıklarla havalandırılması oluşabilecek deformasyonu önlemeye yardımcı olmaktadır.
 14. İç astar kullanılmayan ayakkabılarda derinin rengi kullanıma bağlı olarak ayağa geçebilmektedir. Bu derinin doğal yapısını göstermektedir.
 15. Hakiki deri ayakkabılar kullanım miktarına göre zaman içerisinde kendi rengindeki boya ve doğal cila ile boyanmasını tavsiye ederiz.